Коли фермери збирають врожай, питання «як його вигідно продати і транспортувати?» стає дуже актуальним, адже в сучасному сільському господарстві для ефективної діяльності підприємств необхідна як доцільна технологія вирощування і збирання, продуктивна техніка з малою витратою палива і втратами продукції, так і економічне зберігання зерна та правильне налаштування логістичного ланцюга.

Своїм досвідом співпраці з компанією G.R. Agro в сезоні 2021/2022, яка надає повний спектр послуг із закупівлі, зберігання, транспортування та продажу врожаю як переробникам всередині країни, так і за кордон, поділився керуючий фермерського господарства ТОВ «АЛСО Інгулець Україна», – Сергій Суворий (ТОВ «Агроліга» , ПСП «ЕДЕЛЬВЕЙС 2»)

Сергей Суровый

Фермерські господарства обробляють 4000 га в Дніпропетровській області, зокрема Широківському та Апостоловомском районах.

Розподіл орного земельного фонду:

ТОВ «АЛСО Інгулець Україна» – 2000 га,

ТОВ «Агроліга» – 1300 га,

ПСП «ЕДЕЛЬВЕЙС 2» – 700 га

 

 

 

 

АЛСО Ингулец Украина

Перше господарство було придбано «АЛСО Інгулець Україна» в 2015 році.

«Підприємство було неплатоспроможним, техніка закладена в банку, борги по невиплат. Хороші господарства не продають, ми ж це розуміємо! », – за словами Сергія Сурового,

Перша посівна і збиральна компанії ФГ «АЛСО Інгулець Україна» були проведені в сезоні 2016/2017.

У зв’язку недостатньою кількістю персоналу і парку необхідної техніки результати компанії були задовільними.

ТОВ «Агроліга» і ПСП «ЕДЕЛЬВЕЙС 2» були придбані в 2016 році.

|Які Ваші плани по розширенню господарств?

«Ми весь час плануємо розширення. Розглядаємо підприємства для придбання цілком. На жаль, не всі проходять по нашим параметрам.

МИ ПОВИННІ БУТИ В БЕЗПЕЦІ В УСЬОМУ. Перше – для нас повинна бути хороша історія з судовим моментам, по банківським моментам.

Друге – важливо на скільки правильно укладені договори. Дуже часто у с/г виробників бардак з договорами. Ну і третє, – інфраструктура, поля …. Якщо перших 2 пункти не пройшли, то третій етап ми не розглядаємо.»

|Яка географія територій по Україні цікавить Вас в плані розширення?

«Розширення плануємо на північ – Чернігівська область. Багато дивилися підприємств в т.ч. і не затребувані землі, вхід в пайову. Але поки не визначилися. Даний регіон цікавить через опади. Під посіви кукурудзи, соняшнику, сої».

На сьогоднішній день на підприємствах працюють 6 механізаторів, 3 бухгалтера, механік і інженер, а також кілька сезонних працівників.

Сезонне залучення послуг компаній-підрядників на постійній основі на певні види робіт: перевезення зерна, наймання транспорту для збирання врожаю.

Зараз в господарствах вирощують основні – соняшник, озима пшениця і ячмінь – і деякі нішеві культури, зокрема горох і льон.

|Які Вашу прогнози щодо врожайності соняшника?

«З урахуванням того року, який був по опадам, очікування повинні бути великим. Але з урахуванням нинішнього стану по полях, я думаю, що рекордного врожаю соняшнику в цьому році не буде. Приклад 2020 року – 20 ц / га, в 2019 було – 30+ ц/га. В цьому році, думаю, що до 30 ц/га ».

На підприємствах не вирощують кукурудзу через низьку рентабельність при врожайності 30-40 ц / га.

|Як ви відноситесь до вирощуванню рапсу?

«Ми сіяли його щороку, але на той момент ми технологічно не були готові. Ми не виходили на ту рентабельність, на яку хотілося б. Є ситуація в тому, що ми не завжди можемо отримати сходи ріпаку в наших умовах. Зараз у нас одне господарство працює за технологією No till, і ми з наступного року плануємо перевести 2 господарства на технологію Strip till. Я думаю, що конкретно Strip till допомагатиме нам у отриманні сходів ріпаку. І якщо ми все правильно навчимося робити, то у нас соняшник взагалі випаде з сівозміни, а його замінить рапс. Такі у нас плани на 2-3 роки ».

|З якою метою Ви сієте льон?

«Льон бере участь в заміщенні соняшнику в сівозміні кожен 4-й рік. Такий підхід дає нам надбавку в врожайності озимої пшениці в розмірі 3-4 ц., А також збільшує врожайність кожної культури на протязі всього періоду сівозміни. Зараз частка (%) льону в співвідношенні до соняшнику 10/40, а в майбутньому ми хочемо зробити 25/25. У льону дуже цікава рентабельність. В цілому посіви льону в Україні дуже сильно впали. Нам потрібно навчитися з ним працювати. Варіантів реалізації льону предостатньо. Переробні підприємства, посередники, виробники масла, а також фасування то 25,50 кг і продаж на експорт. Плануємо самі займатися фасуванням “.

|Остання декада липня супроводжувалася опадами, які наслідки це мало для Ваших посівних?

“Це пройшло локально. Також, я не думаю, що опади, що випали в липні, позитивно вплинуть на врожайність соняшнику. Тому що, влагонакопленія відбувається все взимку. У нас воно пройшло добре. На той момент, коли ми сіяли соняшник, хороший був потенціал на урожай. Але потім, ця холодна весна, часті опади … у нас були пізні посіви в цьому році. потрібно розуміти температуру повітря і грунту. ця культура теплолюбна. і її в холодні умови кидати не потрібно. Ми намагалися відтягнути термін посіву. і для нас цей рік вкрай пізній. Основна посівна соняшнику сталася 15-20 травня. За технологією “No till” – ми сіяли 28 травня.

За “No till” мені більше подобається стан соняшнику. Оскільки процес цвітіння і дозрівання відбуватиметься в період більш короткого дня, ніж ті, що висіяні раніше. Сумарна добова температура буде нижче, ніж в період активного сонячного дня. Таким чином рослини будуть втрачати менше вологи на охолодження самих себе, а будуть більше зайняті наливом врожаю. Тому більш пізній термін посівів конкретно в цьому році, дасть більше результату “.

|Де Ви закуповуєте посівний матеріал?

“У мене підхід до насіннєвому матеріалу дуже серйозний. Тому вимоги дуже серйозні і ми не завжди в умовах своїх складських можливостей можемо досягти тієї чистоти, якої хотілося б. Ми купуємо готовий насіннєвий матеріал аж до протруєння. Ми попередньо погоджуємо який буде протруйник. Наш посів відбувається зниженими нормами (80-100 кг / га, максиму це 140 кг / га при нормі 200-250 кг / га.

Постачальниками посівного матеріалу на підприємства є ДП «Піонер» Херсонська обл., ТОВ «ЗДІ-Агро», Ніколавевская обл.

|Розкажіть про підхід до посіву зниженими нормами?

“Навіщо платити більше, якщо можемо обійтися меншим ?! За довгі роки роботи ми зменшуємо норму насіння, протруйник, зменшуємо логістику в поле, витрати на ПММ сівалки. Що ми отримуємо на виході ?! Більш міцне, здорове рослина, маємо більш сильну кореневу систему , тому що воно росте в набагато меншій конкуренції в порівнянні з іншими рослинами Яке завдання у рослини ?! Сформувати урожай, а не завдання вижити. Я НЕ ХОЧУ ЩОБ МОЇ РОСЛИНИ В ПОЛІ ВИЖИВАЛИ. Я ХОЧУ ЩОБ ВОНИ ФОРМУВАЛИ ВРОЖАЙ!

Відповідно, зменшуючи норму висіву, я отримую більше здорова рослина, яке займається наливом врожаю. Ця рослина менше схильне захворювань, пошкодженням шкідників.

Крім рентабельності процесів ми отримуємо прибавку в врожайності. Але, до цього потрібен підхід. Підхід з підготовки насіння, з підготовки грунту до посіву, до посівного агрегату, до термінів посіву, харчуванню. Це цілий комплекс. Це система. І кожен елемент в цій системі виконує свою роль “.

На підприємствах використовують засоби захисту рослин від компаній – BASF, SYNGENTA.

|Ваші плани щодо модернізації та реконструкції підприємств?

«Все потрібно завжди вважати. Наприклад, є у вас така програма як «Безкоштовне зберігання» на елеваторах на весь період. За такої пропозиції, доцільність в будівництві свого комплексу на своїй території, з інвестуванням шалені гроші – відсутня. Ми не хочемо працювати заради роботи. Нам всім цікаво заробляти. »

Площа підлогового складського зберігання сільськогосподарської продукції на підприємствах ДК «АЛСО Інгулець Україна». – 9000 кв.м.

В основному зберігаються нішеві культури – льон, горох. Зернова група перевозиться на зберігання в елеватор.

|Розкажіть докладніше про технології обробки ґрунту Strip till та No till у своїх господарствах.

Strip-till - це щадна технологія обробки грунту.

Вона передбачає смуговий розпушування на глибину прикореневого шару, з одночасним внесенням добрив.

No-till - сучасна система землеробства, при якій грунт не обробляється, а її поверхня вкривається спеціально подрібненими залишками рослин - мульчею.

Оскільки верхній шар ґрунту не рихлити, така система землеробства запобігає водній та вітрову ерозію ґрунту, а також значно краще зберігає воду.
«ЕДЕЛЬВЕЙС 2» - No-till - 4 сезон - соняшник, ріпак, пшениця, горох, просо.

«АЛСО Ингулец Украина» - Strip-till – 2021- переходящий сезон.

Основною причиною пошуку нових підходів до вирощування культур в господарствах стало те, що при існуючих кліматичних умовах не отримували потрібних сходів, – розповідає Сергій Суворий.

Експериментальна посівна була проведена в 2018 році – прямий посів пшениці після соняшнику за технологією NO Till. Врожайність була низькою через допущені системних помилок у впровадженні нових підходів.

«На сьогоднішній день одне господарство відпрацювала вже 3 повних ходу по системі No till – це вже великий крок до того, щоб піти від зайвих операцій в поле, вносити оптимальні норми добрив. Змусити грунт працювати. Грунтову родючість – це головний фокус на найближчий час, тому що мільйони років тому, природа придумала механізм.

А ми сьогодні такі розумні! Вирішили, що зараз ми будемо орати, валити купу азоту і будемо отримувати урожай! Короткий період часу – так, але якщо дивитися в перспективу, то немає. Наше родючість щороку втрачається. З урахуванням того зміни клімату, ми дуже сильно залежимо саме від ґрунтової родючості і наявності органічної речовини в грунті!

Ми можемо вкласти божевільні гроші в добрива, але ми можемо не отримати потрібного ефекту. Оскільки просто банально не пішов дощ. Або ми зробили зайву культивацію і вологи, що випарувалася, яку накопичили за зиму.

Я йду в ту площину, де я можу менше вкладати в грунт, але підходити саме з розумінням того, що ми робимо, для того щоб отримати результат. Нехай цей результат буде не рекордним, але порахувавши рентабельність від вкладених грошей і від отриманої вигоди. То я по рентабельності можу посперечатися з багатьма сусідами. Деякі люди, щоб отримати 6 т врожаю пшениці з га і покласти в витратну частину по рентабельності 4 т. А у мене витратна частина – 2 – 2,5 тонни».

|Про співпрацю з компанією G.R. Agro. Які Ваші основні підходи до бізнес-партнерства?

 

«У нас є чіткі вимоги до безпеки. В тому числі при виборі вас як партнерів, ми перш за все вивчили ваші договору, вивчили вас як компанію. Для того щоб прийняти рішення про те, щоб покласти свій обсяг до вас на зберігання. Чи будемо ми в безпеці чи не будемо?!

Ми раніше працювали з іншим компаніям. У цьому році вирішили пошукати нового партнера на сезон. Вибір зупинився на вас.

Спочатку, першим кроком було оформлення договору зберігання та завезення товару на елеватор з метою подальшого продажу.

Також, Ваша компанія забезпечує частково логістику з перевезення зерна з поля на елеватор.

Третім моментом співпраці буде продаж основних обсягів, коли ми будемо вибирати партнера кому продати.

Ми вже частково продали G.R. Agro – 300 тонн ячменю. Перша угода пройшла успішно.

Завезено на зберігання на елеватор – 5000 тонн ячменю і приблизно стільки ж пшениці “.

Підприємства ТОВ «АЛСО Інгулець Україна» та ПСП «Едельвейс2» зберігають зерно на Інгулецькому елеваторі компанії G.R. Agro (Дніпропетровська обл., Широківський район, с. Карпівка).

Відстань між елеватором м господарствами складає від 30 км до 55 км.

Співробітництво з G.R. Agro:

  • Перевозення зернових «поле-елеватор»
  • Безоплатне зберігання зерна на Інгулецкому елеваторі.
  • Трейдинг зерна з елеватора партнерам компанії.

 

 

 

 

 

 

 

 

|Трохи про Youtube. Як народилася ідея знімати контент самому? Які плани по розвитку каналу?

Технологія no-till дуже складна. Інформації мало. Вивчав технологію в Youtube, то чим ділилися фермера. Ось і я вирішив повернути борг.

У мене специфічна публіка. Оскільки я більше знімаю і розповідаю про агрономію. Мало показую техніку. Я не блогер як блогер.

Я показую тільки ті моменти, які можуть бути корисні, тих хто цікавиться темою. Без шоу, хайпа.

Я більше про технології: NO till і Strip till, які результати, плюси і мінуси впровадження. Активного розвитку не планую, це займає дуже багато часу, я поки не можу собі це дозволити “.

Хочете дізнатися більше про технології NO till – Підписуйтесь на канал Сергія Сурового

Дякуємо Сергію Суровому за надане інтерв’ю, фото і відео матеріали для редакції новинного блогу ГК “G.R. Agro”