Компанія G.R. Agro за підсумками минулого року показала 20% зростання, залучила $5 млн інвестицій в оборот компанії, інвестувала $1,5 млн власних коштів у модернізацію елеваторів, закупила 15 нових автомобілів та планує експансію у Полтавській, Черкаській, Чернігівській, Київській, Вінницькій та Хмельницькій областях. 

Операційний директор G.R. Agro Артем Ремпен розповів, як вдалось досягти таких результатів, чому COVID лише пригальмував, але не зупинив рух вперед та які плани, окрім територіального розширення, компанія ставить перед собою у 2022 р.

G.R. Agro - Rempen Artem
 

Розкажіть про результати минулого року. Які плани вдалось реалізувати? З якими труднощами зіткнулися?

Артем Ремпен: Завдання, які ставила перед собою компанія G.R. Agro минулого року, більшою мірою вдалось реалізувати. Елеваторний напрям та його оборотність зросли, логістичний напрям також показав ріст, автопарк поповнився новими машинами.

З труднощів варто виділити здорожчання зерна, з яким ми працюємо, подорожчання палива, обладнання та машин. Також відчувався дефіцит чіпів і, як наслідок, машин. Компанії навіть довелось залучити позиковий капітал, і, зважаючи на нинішні ціни на зерно, гадаю, муситимемо залучати ще. 

Також неможливо не згадати COVID та пов’язані з ним труднощі. Довелось вирішувати багато організаційних питань, вакцинація та інше. Були поодинокі випадки захворювання наших співробітників на елеваторах і не тільки. 

Всі ці фактори дещо гальмували реалізацію планів компанії, але, як показала практика, не зупинили нас. Адже рух — це життя. 

Елеватори 

Поговорімо про елеватори. Розкажіть, скільки зараз елеваторів у компанії? 

Артем Ремпен: На сьогодні G.R. Agro має 5 елеваторів підлогового типу, 3 маршрутних та 1 майже маршрутний. З останнім узгоджуються питання з залізницею. 

Потужності вашої компанії зосереджені в Дніпропетровській та Запорізькій областях. Плануєте збільшувати присутність? Чи дивитесь у бік нових територій? 

Артем Ремпен: У Дніпропетровській області в G.R. Agro 4 елеватори. Цієї кількості нам більше ніж достатньо, адже вони повністю покривають‎‎ область із заходу на схід. У Запоріжжі в нас величезний елеватор, який працює з добрим ‎логістичним плечем‎ у 70-80 км. 

Пропозиції з купівлі нових елеваторів у регіоні нам не цікаві, адже всі вони перетинаються з нашими елеваторами. І з урахуванням конкурентів купівля нових елеваторів в області немає сенсу. 

Перспективними областями для розширення компанії вважаємо Полтавську, Черкаську, Чернігівську, Київську, Вінницьку та Хмельницьку.

Тобто з часом елеватори G.R. Agro можна буде побачити в цих областях?

Артем Ремпен: Ми працюємо над розширенням мережі елеваторів. Але придбання елеватора — це ще не 100% успіху. Зерносховище саме по собі існувати не може. Потрібне зерно, інфраструктура, згуртована команда та інше. 

Коли ми заходили в Запорізьку область, то в нас було хоча б розуміння клієнтської бази, завантаженості зерном.

Регіони, які ми розглядаємо для себе як перспективні, потребують розбудови мережі фактично ‎з нуля — не забуваючи про трейдерські послуги. Насамперед необхідно організувати команду та представництво, а потім вже працюватимемо з купівлею зерносховищ.

elevator

Купівля елеваторів підлогового типу в пріоритеті? Не думали будувати елеватор з нуля? ‎ 

Артем Ремпен: Модернізація старого елеватора набагато вигідніша, аніж будівництво новогоМи надаємо перевагу механізованим підлоговим елеваторам з можливістю їх подальшої модернізації. Адже за наявності в зерносховищах нижньої та верхньої галереї нам залишається тільки під’єднати точки відвантаження, а залізнична інфраструктура дозволяє легко «розкрутити‎»‎ необхідну кількість вагонів. Тому це виходить дешевше, аніж будувати новий елеватор.

Яку модернізацію провели торік? Обладнання яких фірм використовували під час переоснащення елеваторів — вітчизняних чи закордонних? 

Артем Ремпен: Основні роботи з модернізації проводились у 2020 р. Торік майже на всіх елеваторах були проведені радше планові заходи з переоснащення: модернізація транспортного обладнання та заміна підіймачів. Переважно для заміни використовували вітчизняне обладнання.

На всіх елеваторах були замінені стрічки на транспортерах та оптимізовані їхні швидкості. Це дозволило нам відвантажувати зерно у вагони зі швидкістю 80-90 т/год. Також встановили нові залізничні ваги на Вільногірському та Інгулецькому елеваторах. 

Майже на всіх елеваторах перейшли на сепаратори БСХ-200 або покращили системи очищення шляхом здвоєння сепараторів БСХ-100. За 5 років роботи з очисним обладнанням цієї фірми ніяких нарікань не виникало. 

Стосовно сушарок, під заміну потрапила лише одна. І то через фізичний знос металу. Як наступницю було обрано зерносушарку Brice-Baker компанії KMZ Industries.

Давно співпрацюєте з KMZ Industries? Чому саме їхню сушарку вибрали? 

Артем Ремпен: На момент вибору сушарки можливості KMZ Industries збіглися з нашим запитом на певний рівень автоматизації сушильного обладнання.

Другий фактор — звісно, ціна. Різниця склала приблизно $80 тис. При цьому якість вітчизняного обладнання на рівні з закордонними виробниками. Також у них гарна система циклонів, які зручно обслуговувати, якісний метал та інші переваги. 

Грошова підтримка 

Яку суму вклала компанія у модернізацію?

Артем Ремпен: У 2021 р. G.R. Agro витратила $1,5 млн на модернізацію елеваторів.

Це власні чи залучені кошти? 

Артем Ремпен: Ми інвестуємо тільки свої кошти.

 А як щодо кредитування? Користуєтесь? 

Артем Ремпен: Так. Інвестиції, які ми залучаємо, класичне кредитування витрачаємо задля покращення оборотних активів компанії. 

Раніше ми взагалі працювали лише на своїй «оборотці‎»‎. Але, дивлячись на високий рівень цін як на зернові, так і на олійні культури, — довелось залучити додаткові інструменти фінпідтримки. 

Чому саме банківське кредитування обрали? 

Артем Ремпен: Розумієте, у нашій країні фінансування можна умовно поділити на два напрями. Перший — це коли мультинаціональні компанії користуються закордонним трейд-фінансом. Тому що там подібні інструменти добре розвинуті. І другий — класичне кредитування. В Україні із торговим фінансуванням працюють 3-5 банків. Два з яких — державні. Їм цікавіше фінансування державних компаній.          

Відповідно ми спираємося на наших партнерів із класичного банківського сектора. Зазначу, що ми працюємо з капіталом на вигідних умовах. Тобто фінансування, наприклад, у валюті складає 5% річних — це гарна ставка. А з урахуванням експорту компанія особливо не несе валютних ризиків.

Про яку суму фінансування йдеться? 

Артем Ремпен: Торік компанія залучила $5 млн інвестицій.

З якими фінансовими установами працюєте? 

Артем Ремпен: Ми співпрацюємо з банками «‎МТБ»‎, Credit Agricole Bank, «‎Піреус»‎ та «КредітВест».

 Як довго триває співпраця з банками?

Артем Ремпен: Залученням додаткового фінансування займались у 2020 р. А вже торік компанія отримала гроші. 

Розумієте, ще в 2020 р. ми побачили зростання цін на сільгосппродукцію і зрозуміли, що потрібно страхуватись. Адже, якщо «‎оборотка»‎ залишилась на тому ж рівні, що і раніше, у компанії фізично б не вистачило коштів для забезпечення нормального трейду. А так нам, навпаки, вдалось «‎підрости» за рахунок цих коштів. ‎ 

g.r. agro - Rempen Artem

Порівнюючи минулий сезон із сезоном 2019/2020 МР, на скільки виросла компанія? 

Артем Ремпен: Якщо порівнювати минулий сезон із сезоном 2019/2020 МР, то компанія виросла на 20%.

Наші аналітики говорять, що за 2021/22 МР компанія G.R. Agro виросте ще на 25-27%.

Внаслідок чого буде відбуватися зростання?   

Артем Ремпен: Ріст забезпечується шляхом збільшення обігових коштів, збільшення маржі та шляхом зростання обсягів.

Логістичний напрямок як частина злагодженого механізму 

Минулий сезон, з поміж всього, запам’ятався рекордним урожаєм за всю історію України. Ринок перевезень також відчув певне навантаження через це?   

Артем Ремпен: Через те, що врожай в Україні показав рекордні значення, попит на автомобільні перевезення влітку був високий. Нам вдалось отримати велику кількість замовлень з боку аграріїв при тарифах вище середнього рівня. Внаслідок цього закумулювали певні фінансові резерви. Це компенсувало недоотримання прибутку в період із зими до літа, коли маржа була меншою від прогнозованої. Попри це, фінансові результати логістичного бізнес-напрямку завжди показували позитивну динаміку. Навіть з урахуванням інвестицій у новий парк. 

зерновая логистика

Якими автомобілями поповнився автопарк підприємства? 

Артем Ремпен: Автопарк компанії G.R. Agro більшою мірою складається з автомобілів марки RENAULT. Решта — 5 автомобілів — марки Ford. 

Ми вирішили не зраджувати свої традиції. Так, було реалізовано два проєкти зі збільшення автопарку компанії на 15 машин Renault. До нового року закупили 5 автомобілів з причепами-зерновозами Schmitz, а на початку теперішнього — ще 10, але вже з причепами Zaslaw.  

Яку частку займає логістика від загального портфеля компанії?

Артем Ремпен: Логістика займає 20-25% від загального портфеля компанії. 

Плануєте збільшувати її долю?

Артем Ремпен: Логістичний напрям — один із пріоритетних напрямів компанії. З кожним роком він демонструє перспективи росту. Тому G.R. Agro планомірно працює над його розширенням.  

Питання в іншому. Збільшення парку автомобілів неможливе без одночасного розширення інфраструктури компанії, купівлі нових елеваторів, будівництва сервісних центрів для їх обслуговування, заправних станції тощо. Теоретично компанія готова нарощувати автопарк.

Поділіться планами G.R. Agro на 2022 рік.

Артем Ремпен: За всіма елеваторами плануємо вийти на 2 обороти, крім «‎Пришибського елеватора»‎, за яким, мабуть, зробимо один. А ось по 2 обороти на решту — поки що виглядає реалістично. За 3 місяці активних продажів реалізуємо задумане. Це більше бізнесові плани.

prishibskoy-elevator-g-r-agro

Також у 2022 р. плануємо закупити 15-30 комплектів машин, а може, й більше. 

Окрім цього, хочемо додатково залучити позиковий капітал у розмірі $2-3 млн. Адже ціни на зерно в наступному сезоні навряд чи знизяться, а енергетична криза тільки підтримає їх зростання.