G.R. AGRO /
Новини / Сушка кукурудзи врожаю-2021: сушити не можна залишити в полі
Сушка кукурудзи врожаю-2021: сушити не можна залишити в полі
Багатьом фермерам цього року доведеться вибирати: дорога сушка кукурудзи або погодні ризики для врожаю в полі?
Кожен зерновий сезон має свої особливості. Минулий відзначився низьким урожаєм в Україні та дефолтами за форвардними контрактами. Нинішній, 2021/21 МР, також запам’ятається аграріям та іншим учасникам ринку — ціни на газ побили всі рекорди зростання, збиральна кампанія затягнулася, перевізники підняли тарифи на послуги.
Що все це означає для елеваторного ринку України, з якими труднощами зіткнулися елеватористи та фермери, у що обійдеться сушіння тонни кукурудзи цього року – сайту Elevatorist.com розповіли аграрії та зернотрейдингові компанії. Читайте, дізнавайтеся думки та подробиці, а потім приймайте рішення, де поставити кому в заголовку.
Запаси та ціни на газ в Україні
Для кращого розуміння особливостей поточного зернового сезону пропонуємо вам ознайомитись із ситуацією на газовому ринку країни. За інформацією ExPro Consulting, імпорт природного газу в Україну з початку листопада різко обвалився в 17 разів — до 308 тис. куб. м 1 листопада, найнижчого значення з кінця червня 2021 р. Наразі весь газ поставляється з Угорщини, постачання за іншими напрямками відсутні. Загалом, Україна в січні-жовтні 2021 р. імпортувала 2,5 млрд куб м природного газу, це в 6 раз менше торішніх обсягів.
«Скорочення обсягів імпорту пов’язане з рекордно високими цінами цього року. Також це найнижче значення за останні 6 років, коли розпочався імпорт газу з Європи. Основну частину газу було імпортовано з Угорщини – 2,2 млрд куб м (86% усіх постачання), зі Словаччини – 285 млн куб м (11%) та з Польщі – 71 млн куб м (3%)», — повідомляє ExPro Consulting.
Через високі ціни на газ сушіння кукурудзи на елеваторах стало дуже затратним
Щодо цін на блакитне паливо, у жовтні вони трималися на рівні вище 30 000 грн/тис.кубометрів. Минулого тижня газ подешевшав майже на 20%, поза біржею він коштує ще менше — від 27 000 грн/тис. кубометрів. Але це дуже дорого.
«Газ в Україні зрівнявся в ціні з газом у Європі, в окремі моменти навіть торгуючись дорожче. Так, наприкінці попереднього тижня ціни в Україні були приблизно на €2/MWh або на 750 грн вищими, ніж у Європі», — підрахували в ExPro Consulting.
Як змінилися тарифи на послугу сушіння зерна цього сезону
Як ви вважаєте, яким чином ця ситуація вплинула на вартість послуги сушіння зерна на елеваторах? Не треба бути гігантом думки, щоби відповісти — сушити зерно стало набагато дорожче. І ціни на послугу значно зросли на всіх елеваторах.
А на елеваторах ГК «G.R. Agro» Ціни на сушіння зерна цього сезону підіймати 3 рази. За словами операційного директора компанії Артема Ремпена, послуга спершу подорожчала до 90 грн за тонну, потім до 120 грн, а зараз — 180 грн за тонну. Ця ціна діє всім пізніх культур.
На рівень зростання тарифу впливає не лише ціна газу, а також зростання тарифів на електроенергію до 4,3 грн/кВт, зростання супутніх витрат і навіть модель зерносушарки.
«У нас за поточної ціни газу, з урахуванням вартості електроенергії, людського ресурсу та інших витрат, виходить собівартість послуги 171 грн. Думаю, що на тих елеваторах, де встановлені сушарки з рекуперацією тепла, ця собівартість буде нижчою приблизно 120 грн за тонну – відсоток. Це я підрахував за сушінням кукурудзи, за соняшником собівартість трохи нижче», — каже Артем Ремпен.
В Україні цього року дрібні фермери зіткнулися з фінансовими ризиками, попри добрий урожай кукурудзи
Особливості кукурудзи врожаю-2021
Урожай кукурудзи цього року більший, ніж у попередньому, і сушити її доводиться також більше — вологість зерна знаходиться в діапазоні 20-35%, при базисі 14%. Цього року активно сушила царицю полів навіть традиційно засушлива Харківська область. Про Західний регіон і говорити нема чого — вологість зерна тут завжди вища, ніж в інших областях.
Ще одна особливість нинішнього кукурудзяного сезону — прибирання, що тривало, збіглося за термінами зі збиранням сої та соняшника. Це надає додатковий тиск ринку, викликає особливе навантаження на зернову логістику.
Чи приймають елеватори зерно від поклажодавців?
Різні елеватори мають різні бізнес-моделі. Деякі є частиною аграрного бізнесу великих агрохолдингів, і, природно, орієнтовані насамперед виконання своїх планів підприємств. Звісно ж, зерно третіх осіб теж надходитиме до складів, але пріоритет — за власним урожаєм.
ГК G.R. Agro є зернотрейдинговою компанією, що своїх земель не має, але купує зерно в аграріїв. Елеватори компанії у прийманні на зберігання поклажодавцям не відмовляють, приблизно 55% усіх обсягів на складах — зерно третіх осіб.
«Зерносховища Групи практично заповнені. У нас немає преференцій для будь-кого, зерно приймаємо в порядку живої черги, у тому числі та власне куплене. Ми ж не підводитимемо клієнтів, інакше наступного року можна буде сміливо закриватися. Плануємо зробити по 2 обороти на кожному елеваторі, крім «Пришибського» — у нього великі потужності зберігання, тому там буде 1 оборот», — каже операційний директор Групи Артем Ремпен.
Ситуацію із зерновою логістикою цього сезону Артем Ремпен описує коротко, одним словом: катастрофа.
«Цього сезону гостро відчули нестачу локомотивів. Було й таке — завантажили вагони елеватором, маневровий локомотив довіз їх до вузлової станції, і вони там простояли тиждень. Плюс збиральна, що ще затягнулася, в деяких областях прибрано лише 30% кукурудзи та 50-60% соняшнику, тому машини нарозхват. Логістика як така можна сказати відсутня, хто зумів замовити транспорт і довезти зерно — той і молодець, хто не зумів — той не молодець», — коментує Артем Ремпен.
Тому з власних елеваторів вивозять зерно більше машинами — це мобільніший і гнучкий спосіб транспортування. А клієнти чекають, доки звільниться місце на складах, кукурудза стоїть у полі. І якщо з елеватора вивезли умовних 300 тонн, то приймуть 300 тонн нового зерна. Артем Ремпен каже, що в компанії працюють над тим, щоб шукати альтернативних покупців ближче, не в портах — продавати зерно переробникам.
Для G.R. Group елеватор – це окремий вид бізнесу. Компанія має власні землі, 32 тис. га. Продукцію направляють у склади компанії, а й інші елеватори. Зерно від поклажодавців беруть, планують вийти на співвідношення 50% на 50%.
Скільки коштує сушіння кукурудзи цього року
У портах України нині закупівельні ціни на кукурудзу зросли до 7900-8200 грн/т. ГК G.R. Agro як зернотрейдер купує кукурудзу дешевше — 7 200—7500 грн за тонну. Але тоді аграрій не несе логістичних витрат, що для нього теж непогано і вигідно, адже вартість перевезень автомобільним та залізничним транспортом з лінійних елеваторів до портів зросла до 1100-1500 грн/т. А тепер давайте підрахуємо ще й витрати на сушіння.
«На сушіння тонни кукурудзи потрібно рахувати приблизно 5,5 тонн – відсотка за середньою вологістю зерна, що надходить. Помноживши 5,5 на вартість одного тонн – відсотка 180 грн, ми отримуємо вартість сушіння 990 грн на тонні. Але треба враховувати, що зерно в процесі втратить ще близько 5,5% ваги (приблизно 400 грн), це теж потрібно відібрати від 7 300» (залишкова вартість 5910 грн/т), — пояснює механізм підрахунку послуги сушіння Артем Ремпен.
Сушіння кукурудзи цього року стало дуже дорогим і витратним для аграріїв.
Якщо вологість не надто відрізняється від базової, то такий тариф хоч і з натяжкою, але можна назвати прийнятним. А якщо вологість 30% та вище? Тоді сушіння “з’їсть” майже половину вартості зерна.
Зрештою отримуємо таку картину: мине ще 2-3 тижні, і елеваторний ринок трохи розвантажиться — більшість агрохолдингів, впоравшись зі збиральним навантаженням і закривши пекучі контракти, охоче почнуть приймати на свої елеватори зерно від поклажодавців, у тому числі й від дрібних та середніх. фермерів.
Ось тільки фермери цього року потрапляють у хорошу таку розтяжку — сушити дуже вологе зерно і втрачати майже половину ціни їм невигідно. Продавати «з коліс» за низькою ціною теж. Залишити кукурудзу в полі – високі погодні та якісні ризики. Схоже, цього сезону фінансово виграють лише ті фермери, які мають свої власні склади та сушарки. Та й у виграші будуть компанії зі своїми елеваторами та можливістю притримати зерно — ціни на нього, як і на всі види сировини, зростатимуть.
Джерело фото: Elevatorist.com. Повна версія статті розміщена на Elevatorist.com