Коли аграрії кажуть про свої досягнення, найчастіше вимовляють слово “досвід”. Економіка – лише половина успіху. Для фермера не менш важливі, що називається, “прямі руки”: потрібно вміти правильно підбирати сорти насіння, види добрив, впроваджувати нові методи до управління сільськогосподарськими ресурсами, в тому числі водою, грунтом і поживними речовинами.

Як зробити сільське господарство більш продуктивним і стійким поділився з нами Директор ТОВ «ДНІПРЯНКА» Бетер Валерій В. ексклюзивно для G.R. Agro

Днепрянка

G.R. Agro: Розкажіть про господарства, якими ви керуєте?

ТОВ «Дніпрянка» заснована в 1999 році. Спеціалізація компанії – рослинництво. За роки існування господарства вирощували або вирощуємо зернові, бобові, олійні, технічні культури.

Основний офіс знаходиться в с. Орлово, Високопільського району Херсонської області.

Також є відділення в с. Лазоватка, Криворізького району Дніпропетровської області.

Загальна посівна площа на сьогоднішній день – 3 300 га. 2 300 га в Херсонській області та 1000 га – в Лозуватці на Дніпропетровщині. З них 2000 га займає зернова група.

60% – зернові в т.ч. 10% – горох. 30% оброблюваних площ займає соняшник, 10% – рапс

G.R. Agro: Історія придбання господарства. В якому році? В якому воно було стані? І які першочергові завдання стояли перед Вами?

1999 році ми спробували зайнятися землеробством в Апостолівському районі Дніпропетровської області, і зіткнулися з проблемою відсутності стаціонарної технічної бази і складов.В 2000 році нам запропонували орендувати землі в развалюющеемся колгоспі, розташовані в Херсонській області. Там нас привернула на той момент напівзруйнованому тракторна бригада і в сумнівному стані ТОК, плюс можливість працювати по замкнутому циклу. Справа в тому, що в колгоспі на той момент збереглося тваринництво. Але поки ми займалися укладанням договорів оренди, металісти вирізали коровнікі.Осталось тільки рослинництво.

Землі в с. Лозуватка почали обробляти з 2013 року. Поступово розвиваємо там базу.

Землі нам дісталися в жалюгідному стані. Зараз ми посилено працюємо над тим, щоб підняти їх якість і родючість. До 2015 року розвиток компанії було стрибкоподібним. Доводилося працювати без агронома і інших фахівців. Були і злети, і падіння. Останнім часом працюємо більш-менш стабільно, поступово набираючи обертів.

ТОВ «ДНІПРЯНКА» багато в чому відбулася, завдяки Дон Леоніду Михайловичу, це був і вчитель і агроном і керуючий в одній особі. Зараз херсонським відділенням керує його найближчий соратник Яцюра Анатолій Петрович.

G.R. Agro: Який шлях ви пройшли займаючись землеробством?

Шлях проб і помилок. Вирішив себе спробувати в 1999-му в агробізнесі та залишився до сьогоднішнього дня, незважаючи на те, що були і важкі часи. На даний момент основні пріоритети досягти стабільної врожайності, дотримуватися сівозміни, зберегти родючість земель для майбутнього покоління.

G.R. Agro: Які Ваші плани по розширенню господарств?

Більшість земель в Україні вже розподілені. Ринок уже поділений. Тому в глобальному плані розширюватися планів немає. Намагаємося працювати з тим, що маємо. Ухил робимо на зберігаючі технології і якість, а не кількість.

G.R. Agro: Скільки людей працює на підприємствах?

У Орлово 37 осіб, в Лозуватці 11. У нас згуртований колектив. Він кілька разів оновлювався, але кістяк залишається. Зараз ця дружна команда. І це дуже важливо для прийняття правильних рішень.

G.R. Agro: Які культури є зараз в сівозміні компаній?

Соняшник, горох, ріпак, ячмінь. Ми намагаємося дотримуємося сівозміни, на скільки це можливо. Після нього сіємо горох, потім – ріпак, далі – пшениця або ячмінь, буває просо і гірчиця.

Нішеві культури вимагають підробітку, а іноді і сушкі.У нас з цим проблема, тому вони займають невеликий відсоток в сівозміні.

G.R. Agro: Яка врожайність ранніх зернових з Га в цьому році?

Середня врожайність ранніх зернових – 42 центнера з гектара.

G.R. Agro: Які прогнози по врожайності соняшнику?

Ми сподіваємося зібрати 25 центнерів з гектара.

Надзавдання для мене – не високі врожаї, а стабільні.

G.R. Agro: Остання декада липня супроводжувалася опадами, які наслідки це мало для ваших посівів?

Ми не розраховували на такі опади. Тому використовували неінтенсивні технології в цьому році.

Цього року ранні зернові культури були, як ніколи, схильні до хвороб. Це пов’язано з холодною і дощовою погодою. І відповідно, септоріоз та інші ураження розвивалися. Фунгіциди вносили, але вони стовідсотково не спрацьовували через низьких температур і рясних опадів.

G.R. Agro: Який плановий дохід на гектар по культурам в цьому сезоні?

Не можу сказати. Не люблю забігати наперед. Пророцтва іноді обертаються не кращим чином. Спочатку треба прибрати соняшник, а потім вже про щось говорити. Збиральна кампанія триватиме приблизно 2-3 тижні. Все залежить від погоди.

Проблема соняшнику в цьому році полягає в тому, що він нерівномірно дозріває, а вже потрібно думати про посіві озимих.

G.R. Agro: Де ви купуєте посівний матеріал?

Намагаємося працювати з прямими сертифікованими дилерами, щоб уникнути підробок. Інакше навіть лейбли великих відомих виробників-не гарантують якість продукції.

У нас є демоучасткі, на яких ми перевіряємо і тестуємо посівний матеріал. Щоб зробити остаточні висновки, повинен пройти не 1 рік.

G.R. Agro: Які засоби обробки рослин ви використовуєте?

Використовуємо як оригінали відомих фірм, так і дженерікі.Агроном приймає рішення згідно ситуації на даний момент.

G.R. Agro: Які є потужності для зберігання сільськогосподарської продукції на підприємствах?

Потужності для зберігання на наших підприємствах складають 5 тисяч тонн. Це в зерновому еквіваленті. Якщо мова йде про соняшник, то відразу мінус тисяча-півтори.

У нас найпростіший варіант – склади для підлогового зберігання. У Лазоватке запланували побудувати перевалочний склад. На Херсонщині розширюватися найближчим часом не будемо, займемося реставрацією того, що маємо. В першу чергу, необхідно відремонтувати дахи: старі шиферні покриття замінимо на металопрофіль.

G.R. Agro: Ваші плани з модернізації та реконструкції підприємств.

Ми багато експериментуємо. На мою думку, в нинішніх кліматичних умовах необхідно обов’язково впроваджувати влагосберегающей технології. Але для впровадження цієї технології потрібно оновлювати парк техніки. Ми зараз до цього йдемо і прагнемо.

 

G.R. Agro: Як ви ставитеся до впровадження інноваційних технологій в своїх підприємствах?

Я вважаю, що за інноваційними технологіями майбутнє. І це на 100% стосується і сільського господарства. Наприклад спостереження за вегетаіей рослин, діагностика, моніторинг сільгосп робіт, автоматизація і т.д.

G.R. Agro: З чого почалася співпраця з компанією G.R. Agro?

З знайомства з менеджером по закупкам на Інгулецькому елелеваторе компанії (Вадим Живицький) близько 4 років тому. З ним в будь-який момент можна обговорити і вирішити всі виниклі питання. Всі рішення приймаються оперативно і це дуже важливо.

G.R. Agro: Яке відстань від господарства до елеватора?

Від Лазоваткі – 70 км, від Орлово – приблизно 30 км. З Лазоваткі везти далеко, з Орлово – самий раз.

G.R. Agro: Чи користуєтеся іншими послугами елеватора, крім зберігання?

Нам надають послугу пільгового зберігання. Ми завезли на ваш елеватор пшеницю 3-го класу, пшеницю фуражну, горох і ячмінь. Я дуже задоволений. Транспорт використовуємо ваш. Підробіток на елеваторі – теж ваша задача. Логістика на високому рівні.

G.R. Agro: Яка оцінка сервісу по послугах елеватор і закупівлю в цілому?

Сервісом дуже задоволений. Така здавалося б дрібниця, як телеграмбот на приймання, а дуже зручно. По кожній із них однозначно ставлю плюс. Ось тільки ціни на послуги останнім часом підвищуються. Це єдиний мінус. Ще хотілося б, щоб було більше акредитованих компаній, що займаються переробкою, для реалізації товару прямо з елеватора за хорошими цінами.