Торік, за даними UBTA, понад 15% кукурудзи на зовнішніх ринках прийшло з України. Це робить нашу країну одним із найбільших експортерів кукурудзи у світі. За вартістю експортних постачань ми посіли 4 місце у світі — випереджають нас лише США, Бразилія та Аргентина. 

Тож погляньмо, як склалися умови поточного сезону для культури, що має величезне значення для українського сектору, яка врожайність кукурудзи в регіонах та що буде з ціною на зерно в найближчій перспективі.

Вегетаційний період та погодні умови сезону

Лише на середину червня сівбу кукурудзи було завершено майже у всіх регіонах країни. Цьогоріч площі під цією культурою склали 5,3 млн га.
Цьогорічна посівна кампанія мала свої нюанси. Так, на Житомирщині через перезволоження ґрунту господарствам довелося чекати з сівбою — техніка просто не могла виїхати в поле.
Посіви більшості інтенсивних гібридів кукурудзи цього сезону випробовували пізня весна і посів в холодний грунт.

Рясні дощі в кінці весни та на початку літа на Одещині теж змусили місцевих аграріїв понервувати — частину полів підтопило. Та, на щастя, до масштабних втрат не дійшло.
Потоки води затопили пасіку та вимили городи місцевих жителів, затопили погреби й хліви.
Весняному перезволоженню на зміну прийшла, на жаль, вже традиційна літня спека. Від неї потерпали не лише південні регіони. Так, аграрії Сумщини влітку понад місяць не бачили опадів — сонце просто випалювало землю.
На Полтавщині з весни і до кінця червня проблем із вологою не було. А потім прийшла різка спека і повна відсутність опадів. 

Жнива, кондиції зерна та врожайність

З середини вересня обмолот кукурудзи вже стартував у більшості регіонів і станом на кінець жовтня в Україні обмолочено понад 32% площ під кукурудзою. Намолочено понад 11 млн т врожаю з середньою врожайністю 6,3 т/га. Рекордсменами поки що є аграрії Хмельниччини — тут врожайність складає 11 т/га. Антирекорд встановила Луганщина — 2,8 т/га.

Разом із тим, у поточному сезоні кукурудза на елеватори надходить із дуже високою вологою.
Експерт наголосив, що нерівномірні опади у регіонах й системна та затяжна спека змушують аграріїв постійно зважати на кількість вологи в ґрунті. Та якщо агроном досі не зрозумів, що накопичити і зберегти вологу — це «дві великі різниці», то, на жаль, недоотримає потенційний врожай.

Зберігання

Питання зберігання зерна додатково ускладнює ситуація з цінами на енергоносії, зокрема на газ, який використовується для сушки зерна.  Як наслідок, деякі потужні елеваторні комплекси відмовляються брати на зберігання зерно у незаконтрактованих компаній та дрібних фермерів. Фермери, які не мають власних сушарок і складів, змушені продавати урожай відразу, оскільки везти зерно на більш віддалені елеватори невигідно.

Тарифи на сушку зерна вже виросли втричі і це ще не межа, впевнені в компанії G.R. Agro, яка надає послуги зі зберігання зерна. Компанії надійшла пропозиція закупити газ у жовтні по 38 грн/куб, який раніше закуповували за ціною від 19 до 28 грн/куб.

«Ситуація для нас дуже гнітюча. Це може стати катастрофою, сушити можемо лише газом. Є в країні елеватори, які працюють на альтернативних джерелах енергії, але їх дуже мало», — розповів операційний директор компанії G.R. Agro Артем Ремпен.

Попри проблеми з енергоносіями, у G.R. Agro запевнили, що не відмовляють сільгоспвиробникам у завезенні на зберігання. Тож, як тільки з’являється місце після відвантаження зерна — приймають на зберігання незалежно від розміру господарства.
Зважаючи на таку ситуацію, багато аграріїв запускають в роботу сушарки, що  працюють на дизелі. 

Внутрішній та зовнішній ринки

Від початку 2021/22 МР Україна експортувала вже 13,1 млн т зернових та зернобобових культур, з яких кукурудзи — 1,3 млн т, що на 769 тис. т (56%) більше, ніж торік. На рівні країн головним імпортером української кукурудзи був Китай — на $1,38 млрд (28,3%). А до Єгипту та Нідерландів обсяги експорту виявилися практично ідентичними —  трохи більше, ніж на $500 млн (по 10%). 

Цього року структура експорту кукурудзи практично не відрізняється від попереднього. Левова частка експорту припадає на ЄС, Китай, Єгипет, Туреччину, Іран та Корею. У 2021 році Китай ще більше наростив свою частку — до 32,5% і сьогодні є головним імпортером нашої кукурудзи. 

На українському ринку ціни залишаються стабільними, попри збільшення пропозиції зерна нового урожаю. Станом на кінець жовтня ціна кукурудзи в портах Миколаєва та Одещини становить 7 401 грн/т.

Водночас торік лише за жовтень вартість кукурудзи зросла майже на 2000 грн/т, що свідчило про стрімку висхідну динаміку. Цьогоріч від початку місяця подорожчання склало всього 300 грн/т, що є незначним зростанням порівняно з показниками минулого року.

Тож загалом для ринку кукурудзи спостерігається позитивна динаміка. Зважаючи на особливу вразливість сільського господарства до кліматичних змін, щоб зберегти цю динаміку, аграріям потрібно в авральному режимі адаптуватися. Сюди входить перехід на більш ощадливі засоби і технології обробітку ґрунту, збільшення посівних площ під зрошенням та вибір гібридів, що дозволять отримувати високий врожай кукурудзи незважаючи на несприятливі кліматичні умови.

Повна версія статті опублікована на сайті Kurkul.com