— Алло, привіт, підкажіть, будь ласка, скільки коштує сушіння тонни кукурудзи?
– Яке у вас підприємство? Скільки у вас кукурудзи?
– Я син фермера, шукаю контрагентів для батька.
– Знижку даємо від 1000 тонн. Прайс можемо скинути на пошту, там побачите всі ціни. Можете й менше привозити, але ціна тоді меншою не буде.

 

Приблизно такою була розмова «сина фермера», за сумісництвом журналіста Latifundist.com з одним з українських підприємств. Ми вирішили трохи розвідати ситуацію на ринку. Адже й нинішній сезон має свої особливості — різке та суттєве подорожчання газу, зростання цін на послуги. А ще дощі гальмують збиральну кампанію, збільшуючи вологість зерна. Вологість кукурудзи в діапазоні 20-35%, при базисі 14%. Також, до труднощів нинішнього кукурудзяного сезону входить і збирання, що тривало, що збіглася за термінами зі збиранням сої і соняшника. Це надає додатковий тиск ринку, викликає особливе навантаження на зернову логістику. А хвиля COVID-19 потроху гальмує економічну активність.

Agent provocatuer, або нинішні ціни на газ

Про зростання цін на газ та його причини можна говорити багато й довго, але сьогодні ми не на цьому зупинятимемося. Подивимося лише графік за останні пів року.

 

 

За даними ExPro Consulting, Україна у січні-жовтні 2021 р. імпортувала 2,5 млрд м3 природного газу, це в 6 разів менше від тогорічних обсягів. Таке різке скорочення імпорту пов’язані з високими цінами.

Звичайно ж, такі ціни на газ потягли за собою і ціни на сушіння зерна.

Тарифи на сушіння кукурудзи

На ринку нам розповіли, що за умови сушіння 2-3 тис. тонн кукурудзи, деякі підприємства можуть дати знижку 10 грн на тоні. Це перший фактор – великі клієнти. Тобто під час підписання договору про постачання на сушіння 5 тис. т кукурудзи вже можна говорити про знижку. Другий момент – усі хочуть зафіксувати обсяг у сирій кукурудзі.

Зі знижками за тарифами на відвантаження аналогічна ситуація. Але всі знижки розраховуються за фактом, а не телефоном. Тільки після того, як клієнт завіз обіцяне зерно в повному обсязі, елеватор рахує вартість послуг зі знижкою.

Варто зауважити, що ціни на приймання зерна на елеваторах теж різняться, десь це безкоштовно, а в когось — 20-25 грн/т. За цінами ж на сушіння кукурудзи на ринку зараз діапазон значний. Від 48 грн/т-% до 180 грн/т-%. Це ви, найімовірніше, і самі знаєте, але можете подивитися і скріни прайсів елеваторів нижче.

Елеватор Регіон Вартість сушіння кукурудзи, з ПДВ
ОЛАМ Білоцерківський елеватор Київська область 103 грн/т-%
«Волиця-Агро» Київська область 83 грн/т-%
Alebor Group Черкаська, Вінницька, Одеська області 135 грн/т-%
Варварівський елеватор G.R. Agro Дніпропетровська область 180 грн/т-%
Елеватор «УІФК-АГРО» Київська область 96 грн/т-%
Елеватор «Зерно Агро» (KADORR Agro Group) Дніпропетровська область 160,8 грн/т-%
“Елеватор Агро” (“Агрейн”) Чернігівська область 109,98 грн/т-%

 

 

 

«Попри зростання тарифів на сушіння на елеваторах України, велика частина зерна надходить саме на елеватори, оскільки вивантаження в портах повільне і не всі термінали надають послуги очищення та сушіння», — коментують аналітики G.R. Agro

Як повідомляє Elevatorist.com, на «Білозаводському елеваторі» тарифи залишили колишніми.

Також, як пише Elevatorist.com, у ГК «Агропросперіс» провели щадне підвищення тарифу, збільшивши його на 20%. При тому, що вартість газу у листопаді збільшилася ще на 35% до жовтневої ціни. У компанії кажуть, що газ є ключовою, але не єдиною складовою собівартістю послуги, тому намагаються компенсувати зростання вартості.

Урожай кукурудзи 2021

За даними звіту USDA за листопад, аналітики підвищили прогноз світового виробництва кукурудзи у 2021/22 МР до 1 204,62 млн т, що на 6,4 млн т більше за попередній прогноз.

За даними звіту, світовий експорт кукурудзи в 2021/22 МР оцінюється на рівні 203,47 млн т, що на 1,56 млн т більше за попередню оцінку за жовтень. Прогноз кінцевих запасів також був підвищений із 301,74 млн т на 2,68 млн т до 304,42 млн т.

При цьому експерти USDA залишили прогноз урожаю кукурудзи для України в 2021/22 МР на рівні прогнозу за жовтень — 38 млн т. Крім того, експорт зерновий, за прогнозами аналітиків, не зміниться і становитиме 31,5 млн т, а кінцеві запаси залишаться на рівні 0,91 млн. т.

Аналітики Agritel оцінюють урожай кукурудзи в Україні на рівні 38,2 млн. т.

За даними спільного проєкту «Урожай онлайн 2021» компанії JIVA NPK та Latifundist.com станом на 4 листопада 2021 р. аграрії України намолотили 22,8 млн т т кукурудзи з 3,3 млн га або 61% площ (5,47 млн га за прогнозом у 2021 р.). Середня врожайність кукурудзи з початку збирання в Україні становить 6,8 т/га.

 

Повна версія статті опублікована на сайті Latifundist.com