8 жовтня в рамках проекту Дніпровського офісу Європейської Бізнес Асоціації* – EBA Dnipro Best Business Practices – відбулося відвідування Інгулецького елеватора групи компаній G.R. Agro в Дніпропетровській області. Цікава, активна і дійсно продуктивна екскурсія, в якій пощастило взяти участь і АПК-Інформ, проходила під слоганом «Реновація елеватора зі 100-річною історією». Адже елеваторний комплекс «Інгулець», незважаючи на те, що увійшов до структури G.R. Agro тільки в 2016 році, свою історію розпочав в далекому 1923-му!

Сьогодні Інгулецький елеватор є повністю механізованим комплексом загальною потужністю одноразового підлогового зберігання 52 тис. тонн зерна. Добова норма приймання сільгосппродукції становить 3,6 тис. тонн, відвантаження – 2,8 тис. тонн.

Час проведення зустрічі – саме розпал збирання пізніх зернових культур в господарствах регіону – дозволив усім гостям на власні очі простежити весь шлях проходження зерна, що надходить на елеватор: від лабораторного дослідження сировини перед її прийманням до навантаження у вагони-зерновози для подальшого транспортування в українські порти і подальшого експорту на світовий ринок.

Під’їжджаючи до території комплексу, не можна було не помітити чергу з авто – зерновозів, які везуть на «Інгулець» кукурудзу і соняшник нового врожаю з різних районів Дніпропетровської області. Всі вони чекали, поки лаборант, забравши раніше проби зерна, його досліджує і “дасть добро” на приймання всієї привезеної партії.

Проводячи невелику екскурсію лабораторією, керівник елеваторного господарства G.R. Agro, директор Інгулецького елеватора Олег Опришко розповів, що зерновий сезон-2021/22 для комплексу стартував досить добре.

«Збиральна кампанія врожаю-2021 саме в розпалі. На сьогоднішній день (станом на першу декаду жовтня. – Прим. ред. наш елеватор прийняв понад 66,5 тис. тонн зерна: близько 1 тис. тонн гороху, 26 тис. тонн ячменю, 20 тис. тонн пшениці, 18 тис. тонн соняшнику і трохи більше ніж 1,5 тис. тонн кукурудзи», – уточнив він.

При цьому, говорячи про якість прийнятого в поточному сезоні зерна, О. Опришко відзначив менш втішні оцінки.

«Якщо говорити про ранні зернові, то, незважаючи на їх більш високу врожайність, ніж у минулому МР, якісні показники істотно гірше за торішні. Ячмінь врожаю-2021 мав нижчу натуру, а пшениця в 80% випадків була фуражною або некласною, і тільки 20% зернової фіксувалося як продовольча», – пояснив директор Інгулецького елеватора.

О. Опришко також зазначив, що на елеваторі доводиться прискорювати відвантаження ранніх зернових зі складів, оскільки активних темпів набирає приймання кукурудзи.

Щодо якості прийнятого насіння соняшнику нового врожаю керівник лабораторії Тетяна Бурковська уточнила, що вона фіксується на досить хорошому рівні.

«Основні якісні показники соняшнику знаходяться в нормі: немає зайвої засміченості, волога також не перевищує максимально допустимих значень. Щодо олійності насіння питань немає. В цілому, не можна сказати, що якість сильно відрізняється від торішньої, іноді якщо і буває, то в кращу сторону», – розповіла вона, показуючи гостям сучасне обладнання лабораторії, зразки в черзі на перевірку і багато інших корисних і цікавих речей, які щодня використовують в своїй роботі лаборанти.

Крім святая святих – лабораторії, гостям були продемонстровані й інші етапи приймання зерна на Інгулецькому елеваторі – зважування, приймання, очищення, сушіння, складування і, звичайно ж, відвантаження.

Нашим персональним гідом, окрім Олега Опришка, став також операційний директор G.R. Agro Артем Ремпен. Він провів усіх «найзлачнішими» місцями елеваторного комплексу і розповів про ті реконструкції, які були здійснені на об’єкті за 5 років керівництва G.R. Agro.

Зокрема, за словами А.Ремпена, минулого року на Інгулецькому елеваторі була запущена нова зерносушарка потужністю 90 т/год. Саме вона, як блискучий промінь палаючого сонця, є найбільш яскравим об’єктом 100-річного комплексу. Як жартують в G.R. Agro, ця сушарка, як якась пам’ятка, є найбільш фотографованим місцем на території елеватора.

Автоматизація зерносушарки дозволяє працівникам «Інгульця» контролювати вологість зерна, стан роботи пальників, турбовентилятору, а також роботу транспортерів. О.Опришко продемонстрував, як легко можна нею керувати, і навіть дистанційно.

Серед інших переваг елеваторного комплексу також називають наявність чотирьох незалежних технологічних ліній, що робить його більш мобільним, оскільки кожна з ліній дозволяє приймати окрему культуру.

Як зазначив А.Ремпен, за останні кілька років на Інгулецькому елеваторі було оновлено все транспортне обладнання, а також три з чотирьох автомобілерозвантажувачів, за рахунок чого швидкість приймання зерна зросла в рази.

Після реконструкції зерносховища і повної автоматизації процесів елеватор прийняв рекордну кількість автомобілів, навантажених зерном, – 114 одиниць за одну добу.

«В даний момент на елеваторі «Інгулець» всі реконструкції завершені. Поки що працюємо над переоснащенням інших елеваторів нашої ГК. Надалі, найімовірніше, необхідно буде займатися збільшенням існуючих ємностей зберігання Інгулецького елеватора», – поділився операційний директор G.R. Agro.

В ході бесіди А.Ремпен також поділився своїм баченням ситуації, яка складається на сьогоднішній день на зерновому і олійному ринках.

«Сьогодні приблизно 40% фермерів готові реалізовувати вирощену продукцію відразу, з поля. Решта 60% притримують сировину, поступово збуваючи її після збирання. Якщо говорити про нас, то в даний момент близько 35% продукції, що заходить на наші елеватори, йде відразу в контракти під діючі спотові ціни, а 65% (а соняшнику до 80%) йде на зберігання. Відповідно дефіцит продукції породжує зростання цін», – зазначив він.

Під час зустрічі обговорювалося ще багато актуальних і «болючих» для українських виробників і трейдерів тем, озвучувалося чимало різних прогнозів того, що ж чекає на український агробізнес. Все це відбувалося в ході неспішної прогулянки між довгими підлоговими сховищами, заповненими доверху зерном, високими робочими вежами елеватора, обов’язково запорошеними пунктами приймання зерна і залізничними коліями, що йдуть в далечінь і відвозять готові партії продукції далеко до моря. Нам навіть вдалося побачити все це відразу з висоти однієї з веж! Потім спілкування продовжилося в більш затишній обстановці, за смачними частуваннями від дуже гостинних господарів і вже менш формальними темами для спілкування. Роз’їжджаючись різними куточками Дніпропетровського регіону, ми обіцяли повернутися. Повернутися один до одного з класними пропозиціями про співпрацю з однією метою – спільними зусиллями розвивати аграрний бізнес України.

* Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) була заснована в 1999 році за підтримки Європейської комісії в Україні. З тих пір виросла до найбільш впливового і численного об’єднання бізнесу в Україні. Мета ЄБА-дати своїм компаніям можливість спільними зусиллями вирішувати важливі для інвестиційного клімату України питання і покращувати його на користь індустрії, суспільства, економіки і країни в цілому.

Об’єднуючи понад 900 компаній, Європейська Бізнес Асоціація є однією з наймасштабніших спільнот бізнесу, що працюють на українському ринку. Асоціація активно сприяє розвитку співробітництва між Україною та ЄС.