fbpx
Підписатися

Енергетична криза — як переживають скрутні часи елеватористи.

Від цін на енергетичному ринку аж подих перехвачує — газ полетів у космос, ціна на електроенергію виросла вдвічі. Але як елеваторний ринок країни, так і переробники зерна продовжують працювати. Елеваторне обладнання на заводах також продовжують випускати. Про те, як працюють підприємства,  як на їхній роботі відобразилося підвищення цін на енергоносії, що мають намір робити далі  — нам розповіли представники елеваторного та борошномельного ринків і виробники елеваторного обладнання.

Про те, як проходять нинішній досить нелегкий сезон українські елеватори, нам розповів операційний директор G.R. Agro Артем Ремпен журналістам Elevatorist.com

Елеваторний ринок: будь-яка альтернатива у пріоритеті

Газ

Про те, як проходять нинішній досить нелегкий сезон українські елеватори, нам розповів операційний директор G.R. Agro Артем Ремпен. У Групи 5 власних зерносховищ, тож з ситуацією з цінами на енергоносії там знайомі дуже добре. Зараз для своїх підприємств компанія закуповує газ по 52-58 тис. грн за тисячу кубометрів, в залежності від цін регіонального постачальника пального. І в компанії дуже  задоволені, що основну масу законтрактованого зерна встигли висушити ще восени, коли газ ще був по 36-38 тис. грн.

«Чесно кажучи, і нам, і фермерам дуже пощастило, що ціни на газ «полетіли в космос» вже після закінчення жнив. Ми встигли пересушити зерно. Зараз ми, практично, не споживаємо газ — на всі елеватори витрачаємо не більше пари тисяч кубів: продувка зерна, пусконалагодження обладнання… А ось для тих, хто не встиг досушитися, ситуація більш сумна. Зараз тариф близько 300-350 грн за тонно-процент, а уявіть, в що обійдеться сушка, якщо вологість кукурудзи 20-22», — говорить Артем Ремпен.

В цьому сезоні менеджери із закупівель Групи стикалися із ситуацією, коли фермери складали на зберігання сире зерно. Перші проби кукурудзи брали зі складів ще до Новорічних свят, якість була досить пристойною. А зараз зіпсованого зерна в таких партіях вже близько 11-13% при вологості 19%. Такі партії можна буде продати лише в переробку, та й то з великим дисконтом.

цена на газ

Електрика

Ціни на електрику також не стоять на місці — за останній місяць виросли ще на 15%. Починали сезон з ціною 3,8 грн за КВт, зараз вона вже сягнула позначки в 6 грн. Артем Ремпен каже, що для елеваторів таке підвищення поки що не є катастрофічним. Навпаки, електрика все одно, в порівнянні з газом, залишається ще досить вигідною формою альтернативи для роботи елеваторів — електричні котли достатньо недорогі. Використовувати такі котли вдвічі вигідніше, тому в G.R. Agro мають намір встановити їх для опалення всіх приміщень.

«Вийде досить значна економія. При існуючих тарифах — більш, ніж у 2 рази. Газове опалення обійдеться десь близько 200 тис. грн на кожний елеватор, а електричне — 80 тис. грн. До того ж, електричні котли недорогі, вони окупляться за два місяці», — підраховує Артем Ремпен.

Електрику навіть можна використовувати в якості альтернативи для сушіння зерна — такий приклад Артем Ремпен бачив на німецькому елеваторі. Економні німецькі колеги встановили 2 вітряки, один обслуговує завод, а другий —  великий промисловий котел зерносушарки.

«В теплоообміннику замість води залитий антифріз, як в автівках, він циркулює по контуру. За теплообмінником встановлений витяжний вентилятор, який забирає гаряче повітря. Я був дуже здивований, коли побачив це», — каже спеціаліст.

Цілком ймовірно, що такі способи сушки зерна скоро з’являться і в Україні. А поки у нас в ходу котли на соломі та інших відходах зерна.

электрика

Перспективи

Якщо в цьому сезоні більшість елеваторів таки проскочила з сушкою і довела до кондицій зерно ще до того, як ціни на газ остаточно оскаженіли, то наступний сезон такого вже може й не подарувати. В G.R. Agro до нового сезону готуються дуже відповідально, всі розуміють, що суперцикл на ринку сировини та енергетики — це питання не одного року. І набридлива волатильність на ринку не тільки залишається, а навіть відчуває себе як вдома. Тому в компанії розглядають перехід на альтернативу, з урахуванням усіх видів палива.

«Ми вже переобладнали опалювальні системи на наших елеваторах, перейшли на роботу з твердопаливними та електричними котлами. Щодо сушіння зерна — також плануємо зробити його максимально на альтернативному паливі. Але треба укомплектувати зерносушарки так, щоб можна було повернутися до використання газу, якщо той здешевіє. Бо ніщо не забезпечує кращу якість сушіння, аніж газ», — говорить Артем Ремпен.

Остаточний вибір щодо способу переобладнання сушарок в G.R. Agro зроблять найближчим часом. Твердопаливне обладнання ще місяць тому було досить вигідним, але на сьогодні вже зрівнялося по вартості з іншими видами альтернативи. До того ж, каже керівник, таке обладнання обійдеться дорожче, його експлуатація також потребує витрат.