Як компанії, яка хоче залучити позикові кошти стати привабливою для інвесторів? Як підтвердити статус надійного партнера? Як показати власнику, чи правильно ведуться справи, і наскільки економічно впевнений бізнес?

Записуйте рецепт: ініціювати аудит усієї діяльності компанії, знайти хорошого аудитора (краще з ТОП-10 аудиторських компаній України), оголосити всім відділам та насамперед фінансовому, що в наступні кілька місяців їм доведеться провести багато часу з паперами, та видихнути, коли звіт аудитора буде у вас у руках. А тепер давайте ці інгредієнти розберемо з прикладу компанії G.R. Agro, яка нещодавно провела аудит усіх напрямків бізнесу.

Ефект синергії з прикладу G.R. Agro

G.R. Agro – міжнародна група компаній зі штаб-квартирою в Канаді. На українському ринку присутня з 2015 р. Починала свою роботу як іноземний трейдер: закуповувала зерно у фермерів на місцях та елеваторах. Але вже через рік почала розвивати свій елеваторний напрямок. Як розповідає операційний директор G.R. Agro Артем Ремпен, успішний трейдинг не можливий без власних елеваторних потужностей.

«Ти не зможеш нарощувати обсяги, якщо в активі не маєш елеваторів. Аналогічно і елеватор без трейдингу – нікому не потрібний актив», – розповів операційний директор компанії G.R. Agro Артем Ремпен.

директор на фоні поля

Сьогодні в активі компанії п’ять елеваторів у Дніпропетровській та Запорізькій областях. Компанія активно розвиває логістичне спрямування, зокрема, крім автопарку, тепер може відправляти вантажі до порту та річкою.

За словами Артема Ремпена, до нарощування активів компанія йшла поступово. І сьогодні один напрямок бізнесу посилює інший. Процвітання підприємства безпосередньо залежить від повноцінної синергетичної взаємодії всіх структурних підрозділів.

«Наприклад, на наші елеватори зайшло 250 тис. т зерна. Половина від цього обсягу – за контрактом, а друга половина – від аграріїв. І ця друга половина – сировина для трейдингу. У майбутньому ми можемо викупити його в аграріїв і своїми ж машинами будь-коли відправити в порт, якщо не буде вагонів. Зараз ми спостерігаємо дефіцит кукурудзи в портах, адже збирання вже в повному розпалі. Чому лише доїжджають контракти пшениці та ячменю? Бо вагони, замовлені місяць тому, лише доїжджають до елеваторів. Відповідно, кукурудзу, яку заявили до вирушення ще тиждень тому, довезуть за три. А у нас для підстрахування завжди є свій автотранспорт».
 

Навіщо компанії потрібний був аудит?

Такий темп масштабування компанії потребує залучення нових інвестицій. Тож у G.R. Agro, маючи на скарбничці позитивний досвід своєї материнської компанії, вирішили провести аудиторську перевірку всього бізнесу. Тут треба уточнити, що така перевірка може бути обов’язковою, а може бути ініціативною, коли проводиться за бажанням керівника та власника компанії.
 
 
«Коли йшлося про незначні позикові кошти, то поточна звітність компанії влаштовувала банки, і ми ці суми отримували. Але ми ростемо, зростають наші ринки збуту, тому цілком закономірно, що нам потрібні кошти для поповнення оборотного капіталу. Оскільки ми маємо амбітні плани щодо подальшого розвитку і ми готові працювати з міжнародними банками, то вирішили, що для того, щоб стати більш прозорими та зрозумілими для партнерів, нам потрібно провести фінансовий аудит». – зазначила фінансовий директор G.R. Agro Ольга Юхно.
 
фінансовий директор G.R. Agro

Як обирали аудитора?

В Україні правові засади аудиторської діяльності визначаються Законом України “Про аудиторську діяльність”. Згідно з ним, аудит може проводитися лише сертифікованими аудиторами. Сертифікацію проводить Аудиторська палата України. Якщо в інших країнах рейтинги аудиторських компаній складає державний регулятор, то в Україні цей закон це забороняє. Тому вибір того чи іншого аудитора лягає на плечі самої компанії.
 
Працівники офісу
Працівники офісу
 
За словами Ольги Юхно, в Україні є так звана «Велика десятка» аудиторських компаній, авторизованих у міжнародних банках. Саме серед них компанія вирішила визначитися з вибором майбутнього аудитора. Тільки, бувши новачками в цій справі, не врахували, що план роботи таких аудиторських компаній складається на рік вперед. Довелося домовлятися, щоб вони внесли G. R. Agro у свої щільні графіки. На основі відкритого тендеру та його результатів, підприємство почало працювати з міжнародною аудиторською компанією BDO.
 
«Компанію обирали виходячи з кількох параметрів. По-перше, за рейтингом серед аудиторських компаній. Другий важливий фактор — це термін проведення аудиту, і третій — вартість».

Як підготуватись до аудиту?

За словами Ольги Юхно, до цього аудиту компанія готувалася протягом попередніх трьох років, коли ставила за мету масштабувати свій бізнес. У той час, всередині G.R. Agro було проведено реорганізацію. Зокрема, перебудували фінансову та юридичну структури компанії, позбулися застарілих та непотрібних активів, а також залучили нові.
 
«Проведення аудиту — трудомісткий процес, у якому були залучений всі відділи компанії. Але якщо говорити про операційну підготовку, то основний тягар ліг на плечі бухгалтерії. Фахівцям цієї служби потрібно було підготувати первинні документи, а отже провести багато часу в архівах. Оскільки перевірка проходила онлайн, потрібно було кожен документ просканувати та переслати. Якщо процесі роботи в аудитора виникали питання, необхідно було висилати додаткові документи. Внаслідок цього наша бухгалтерська служба взаємодіяла з аудиторами в режимі реального часу за додатковими запитами».

Як відбувається аудит зернотрейдера?

Про те, як проводиться оцінка компаній, у яких основний ресурс — земля, написано та сказано багато, а як відбувається аудит зернотрейдерів? Як розповідає операційний директор G.R. Agro Артем Ремпен, жодних нюансів у його проведенні немає, оскільки сам собою трейдинг — операція досить проста. Під час перевірки аудиторами вивчався весь ланцюжок формування та проведення угод.
 
«Основна складність полягала у великому збиранні документів. Оскільки аудит проводився одразу за 2 роки, то фахівцям довелося підняти весь архів. Наша компанія більшою мірою торгує з мультинаціональними компаніями, тому аудиторів цікавили документи на експортне постачання. Також ми надали матеріали, які б підтверджували купівлю зерна у фермерів: договори на продаж і всі папери, які готувалися під ці продажі. Як бачите, нічого складного немає, просто треба було попрацювати з документами».
 
І зазначає, що аудиторська перевірка не вплинула на роботу трейдингового відділу, хоч проводилася у робочий час. Під час перевірки аудитори не зняли жодної угоди, жодної закупівлі та продажу. За словами Артема Ремпена, для них це було ще показником того, що компанія працює прозоро та згідно з регламентним документообігом.

Аудит елеваторів: що потрібно знати?

Аудит може бути фінансовим, і про нього йшлося вище, а може бути технологічним. В рамках останнього, окрім фінансів, під перевірку підпадають технічна та проєктна документація, технічний стан обладнання, мережі, системи управління та контролю якості, системи організації виробництва. У такому разі аудитори працюють не лише онлайн, а й виїжджають на об’єкт.
елеватор з висоти
 
За результатами перевірки дають свою експертну думку про те, чи стан обладнання відповідає вимогам нормативних документів, наскільки обґрунтовано застосовуються ті чи інші технічні рішення на елеваторах.
 
«Спочатку аудитори вивчали технічну та проєктну документацію безпосередньо на об’єкті, робили свої розрахунки. Потім приїжджали оцінювачі та фахівці технічного спрямування, які дивилися, як працює обладнання, яку реконструкцію було проведено. Вони якраз захопили частину сезону. У рамках технологічного аудиту проводилася ще й незалежна оцінка активів, за підсумками якої було визначено ринкову вартість усіх елеваторів», – розповів Артем Ремпен.
 
І зазначає, що за допомогою аудиту компанія також підтвердила власність та контроль за своїми активами.
 

Аудит логістичного спрямування

У G.R. Agro аудит логістичного напряму включав перевірку найманої техніки — автомобілів і вагонів, які компанія орендує. Потрібно було підтвердити документально всі відправлення, які потім корелювалися із договорами постачання.
 
І паралельно проводився аудит автомобільної логістики. Для цього компанія надала аудиторам доступ до своєї звітної бази. У G.R. Agro використовується система 1С: керування автотранспортом. Цю базу аудитори корелювали або з договорами з клієнтами, яким здавався в найми транспорт, або з постачанням компанії.
 
вагони
вантажівки G.R. Agro
 
Аналогічно, як і у випадку з елеваторами, було проведено незалежну оцінку активів та визначено ринкову вартість автотранспорту.

Ревізор поїхав, що далі?

За словами фінансового директора Ольги Юхно, з моменту підписання договору з аудиторською компанією та до отримання результатів перевірки минуло 5 місяців. Термін не маленький, але треба враховувати те, що перевірка проводилася одразу за два роки.
 
За підсумками аудиту було отримано рекомендації посилити заходи щодо боротьби з COVID-19 та відпрацювати механізм, при якому якнайбільше співробітників перевести на дистанційну роботу. Також аудитори перерахували співвідношення боргу до EBITDA та дали рекомендацію, як його не переступити.
 
Які ще бонуси дав аудит G.R. Agro? Ольга Юхно виділяє такі:
 
  • це показник прозорості та сталого розвитку бізнесу для партнерів (мультинаціональних компаній та сільгоспвиробників);
  • для власника компанії та керівництва — спокій та впевненість у безпеці компанії. Це означає, що ті показники, які декларує менеджмент, відповідають дійсності; підтвердження заявлених фінансових результатів;
  • підтвердження власного капіталу: активів та приведення їх до ринкової вартості;
  • можливість оперативно залучати зовнішні інвестиції.
«За підсумками аудиту виріс наш клас позичальника перед банками. Це, зокрема, здешевлює ресурси, які ми зможемо залучати. Тому аудит — це один із необхідних кроків, які потрібно було зробити, щоб ми йшли вперед і не зупинялися. Сучасні ринки динамічні, і якщо хочеш кудись рухатися, робити це потрібно дуже швидко».
 
Своєю чергою Артем Ремпен пояснює, що весь свій прибуток компанія реінвестує. На цей час у її портфелі є кілька великих проєктів, які частково виконуються власним коштом. Щоб ці проєкти набули розвитку, потрібно залучати зовнішні інвестиції. Він сподівається, що саме аудиторська перевірка і допоможе компанії в цьому.
 
Що ж далі? G.R. Agro цього маркетингового року збільшила виторг на 30%, попри неврожайний рік у регіоні (Дніпропетровська, Запорізька області). Компанії вдалося залишитись у виграші коштом високих цін на зернові. На новий сезон G.R. Agro покладає великі надії та сподівається, що всі плани будуть виконані.
 
директор та фінансовий директор
 
А ще ухвалила для себе рішення, що аудиторську перевірку тепер проводитиме щороку. І вже у листопаді підписує договір з аудиторською компанією. Коли ми попросили Ольгу Юхно поділитися секретами, як провести аудит без головного болю, то вона з посмішкою відповіла, що готуватися до нього потрібно щодня. Якісно вести облік, забезпечувати правильний документообіг, взаємодіяти з усіма підрозділами підприємства. І тоді до аудиту ставитиметеся, як до поточного процесу, і навіть таблетки від головного болю не знадобляться.
 
Повна версія статті опублікована Latifundist.com